Turizm Sektöründe Çağrı Merkezi Çözümleri

Turizm sektöründe yerli ve yabancı turizm için ayrı ayrı departmanlar, ayrı ayrı iletişim çözümleri kullanılmaktadır. Ondialer çağrı merkezi çözümleri ile büyük bir iş yükünden kurtulabilirsiniz. Otomatik sesli yanıt sistemi ile müşterilerinize dil seçimi yaptırabilir, seçtiği dile göre farklı departmanlara yönlendirebilirsiniz. Rezervasyonlarınızı direk otomatik sesli yanıt sistemi üzerinden yaptırabilirsiniz. Yoğun telefon trafiklerinizde müşterilerinizi bekletmeden sıraya alabilir, müşteri kaybınızı en aza indirirsiniz.

Otel, tur, gezi gibi planlarınızı, kampanyalarınızı sesli yanıt sistemi ile otomatik aramalar yaptırarak duyurabilirsiniz. Planlanan geri aramalarınızı otomatiğe alabilirsiniz. Müşterilerinize turizm deneyimi ile ilgili otomatik anketler düzenleyebilir ve rapor şeklinde bu verileri izleyebilirsiniz. Çağrı merkezinizdeki ekip arkadaşlarınızın performansını takip edebilir, kendilerini geliştirmeleri konusunda aksiyon alabilirsiniz. Konuşma geçmişlerinizi tekrar tekrar dinleyerek yanlış anlaşılmaların önüne geçebilirsiniz.

Tur ve gezi sırasında bile tüm müşterilerinize toplu aramalar yapabilir, programınızın en problemsiz şekilde gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Anlık plan değişimlerini saniyeler içinde müşterilerinize iletebilirsiniz. Üstelik hiç bir ek donanıma ihtiyaç duymadan, hiç bir ek ücret ödemeden, kullandığın kadar öde tarifesi ile taahhütsüz olarak…